niedziela, 20 lutego 2011

Garnki do szuflady marsz!

Dzisiaj obiecane refleksje o parowaniu i pierwszy przepis.
Po miesiącu z hakiem używania urządzenia (o którym można czytać w poście niżej) z zaskoczeniem odkryłam, że od miesiąca nie kupiłam oleju. Ba, ciągle mam zapas w otwartej butelce! Używam go - a jakże, ale nie do smażenia. Robię z jego użyciem marynatę, w której trzymam mięso przed przyrządzeniem. Do rzeczy zatem.

Filety z kurczaka z ryżem i warzywami

Składniki:
- pierś z kurczaka
- warzywa sezonowe (do wyboru: marchew, pietruszka, por, fasolka szparagowa, cząstki kalafiora, brokuły, brukselka) lub zimą - mieszanka w mrożonce.
- 150g ryżu białego długoziarnistego

do marynaty:
- olej 2 łyżki
- sól, pieprz
- papryka słodka
- czosnek (opcjonalnie)

Przygotowanie:
pierś z kurczaka kroimy na części, które po lekkim rozbiciu dadzą nam kotlety pożądanej przez nas wielkości. Umiejscawiamy je w jakimś naczyniu, zalewamy olejem, solimy, przyprawiamy pieprzem i papryką (nie bójcie się sypać dużo papryki - łyżeczka czubata nie jest zła :)), wyciskamy ząbek czosnku - jeśli ktoś lubi. Mieszamy, odstawiamy do lodówki.

Szykujemy ryż.
Przed gotowaniem ryżu na sypko należy pamiętać o dokładnym jego wypłukaniu z pozostałości po polerowaniu ziaren - gdy tego nie zrobimy ryż się nam najzwyczajniej w świecie poskleja.
Wsypujemy go do pojemnika przeznaczonego do parowania ryżu, zalewamy 300ml lekko osolonej wody. Ryż zwykle gotuje się w proporcji 1:2 ale szczerze mówiąc wszystko zależy od jego rodzaju - czasem ryż nie wchłonął mi całej wody, ale się zupełnie tym nie przejmowałam :)

Warzywa kroimy w kostkę, por w krążki, kwiatom rozdzielamy różyczki, tudzież wyciągamy mrożonkę. Można warzywa lekko posolić i posypać ziółkami - wszystko zależy od preferencji, ja czasem solę, czasem nie.

Do parowaru pakujemy najpierw ryż (on gotuje się najdłużej). Nastawiamy parowar na 12-15 minut. Po tym czasie dokładamy kurczaka i warzywa. Nastawiamy na 18 minut. Nastawiam czas dwa razy, żeby nie pilnować zegarka - samo mi piknie, kiedy trzeba będzie dokładać następną partię.

Wskazówki:
1. Najlepiej, gdy kurczak poleży w marynacie całą noc. Jeśli nie mamy czasu włóżmy go w przyprawy chociaż na 15 minut.
2. Zamiast kurczaka można użyć rozbitego schabu. Wtedy jednak zaczynamy jego parowanie razem z ryżem.
3. Kwiaty (kalafior, brokuły) miękną szybciej, niż inne warzywa. Jeśli zauważycie, że odwalają klapę przy powyższym czasie parowania dorzucajcie je osobno na ok 12 minut przed końcem gotowania.

Z powodu mojego kwiecistego opisu może się Wam wydawać początkowo, że jest z tym cała masa roboty. Nieee - zobaczcie - nie stoicie nad patelnią kotletem, nie mieszacie w garnkach, nic się nie przypala :) Wstawiacie, wychodzicie, parowar piknie - wstawiacie drugą warstwę i znowu wychodzicie.

Powyższy przepis jest do wykonania w wersji na zwykłe garnki i patelnię teflonową :)

3 komentarze:

  1. Super, my się chyba zdecydujemy na parowar, tyle osób zachęca. A jak zaczęłaś dodawać przepisy to już muszę wypróbować:) Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  2. Kuro Kochana,

    nooo, słuchaj, słuchaj, mózg mi buzuje, zaczynam rozważać na poważnie zakup.....

    OdpowiedzUsuń
  3. Wyjdzie na to, że jestem podstawiona przez producenta :)

    OdpowiedzUsuń